Pytania

1. Jaką mam wybrać wielkość liter?

Sprawdzenie wielkości liter można przeprowadzić klejąc kartki papieru z drukarki formatu A4, aby uzyskać literę „i”. Kartki mają wymiar około 20cmx30cm, więc łatwo jest skleić 40cm, 60cm lub większe. Mocujemy je do ściany lub jedna osoba trzyma, a druga z dużej odległości sprawdza czy rozmiar jest właściwy.

2. Jaka jest trwałość liter 3D?

Litery wykonane całe z plexi, mają taką samą trwałość jak litery z bokami z taśmy aluminiowej. Oba typy liter mają fronty z plexi i są klejone do boków, więc poglądy, że jedne są trwalsze od drugich są pomyłką. Plexi jest nazywane „szkłem organicznym” i ma podobną wytrzymałość jak szyby w oknach, które wytrzymują wiele lat. Ostatnio występujące silne wiatry, nie spowodowały strat w tego typu reklamach.

3. Jak zamontować litery?

Litery jako tył mają płytę ze spienionego PVC o grubości 8mm lub 10mm, na której znajduje się oświetlenie LED. Płytę bez problemu mocuje się kołkami rozporowymi do podłoża.

Istnieją trzy warianty montażu liter:

a) osobno

b) na konstrukcji nośnej, stelażu

c) na płycie, kasetonie, podkładzie

Samodzielne litery montuje się bezpośrednio na ścianie. Przewody połączeniowe można schować wiercąc otwory na wylot ściany lub jeżeli nie ma takiej możliwości, to wykuwając bruzdę w tynku chowamy w niej przewody, następnie tynkujemy i malujemy.

Konstrukcję nośną dla liter wykonać można z profili stalowych lub aluminiowych malowanych proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Jako profil można zastosować ceownik lub profil o przekroju prostokąta. Przewody chowamy wewnątrz profili i łączymy z każdą literą.

Płytę nośną do liter 3D można wykonać z 8mm lub 10mm spienionego PVC lub płyty aluminiowo-warstwowej typu dibond o grubości 3mm. Płyty aluminiowo-warstwowe są bardzo sztywne i występują w kilku kolorach. Płytę można przykręcić wkrętami do drewnianej lub aluminiowej ramki. Przewody łączące litery z zasilaczem schowane są za płytą.

4. Jak podłączyć litery 3D do zasilacza?

Litery łączymy równolegle i zasilane są bezpiecznym napięciem stałym 12V. Zasilacze przystosowane są do zamontowania na zewnątrz, maja klasę ochrony IP67. Kolor czerwony oznacza +12V, natomiast czarny -12V. Przy podłączeniu odwrotnym litera nie zaświeci i nie ulegnie uszkodzeniu.

Przy podłączeniu dużej ilości liter należy zwrócić uwagę na spadki napięć. Powodują one ciemniejsze świecenie ostatnich liter. Aby uniknąć słabszego świecenia na końcu napisu, należy doprowadzić dodatkowy przewód od zasilacza do ostatniej litery.

Zasilacz musi mieć zachowany swobodny przepływ powietrza dla lepszego chłodzenia.

5. Jakie mogą być kolory liter 3D?

Litery mogą być wykonane jako:

a) całe w jednym kolorze

b) front litery świecący, natomiast boki czarne lub białe nieświecące

c) front litery czarny i boki białe świecące.

Paleta kolorów plexi zawiera  kilka odcieni. Można również wykonać literę jako białą (opal) i wykleić front folią o odpowiednim kolorze.

6. Jak oświetlane są litery 3D?

Do oświetlenia liter stosuje się taśmy lub moduły LED, które są wodoodporne i energooszczędne. Standardowe litery mają gwarancję na oświetlenie 12 miesięcy. Jako opcja mogą być zastosowane markowe diody LED z 3 lub 5 letnią gwarancją. Zasilacze liter przystosowane są do zastosowań zewnętrznych i posiadają stopień ochrony IP67.